O nás

 

Historie Krampus.

Krampus je Alpské strašidlo které se objevuje především okolo Adventu. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních státu – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska.
Jméno Krampus vzniklo z rakouského KRAMPAS – něco neživého.
V období inkvizice byla tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti.
V mnoha Alpských vesničkách a městech jsou do dnes pořádány takzvané Krampuslafy průvody krampusů a jejich skupin , které mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, udělaný kostým i celkový projev celé skupiny.
Každá skupina je něčím zajímavá, jsou doprovázeny projížďkami na pekelných vozech, lesními lidmi, různými strašidly, rachotem kravských zvonů, řetězů, hlasité hudby, kouře a dýmu.
Každá maska je vlastně takové malé umělecké dílo.
Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované.
Na každé masce jsou přidělané pravé rohy které jsou používány především z muflonů, beranů, kamzíků a koz.
Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí, jsou dělané jako kombinézy, dvoudílné obleky a v posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže.
Každý Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl viset skoro až ke kolenům, měl by mít kravský ocas, vrbové proutí na šlehání, někdy i řetěz. Na zádech by měl mít nůši do které dával podle pověsti zlobivé děti.
Hlasité zvonění kravských zvonů mělo zahánět zlé lidi.
Svátek Krampusů je 5. prosince , ale po horských vesničkách a městech chodí většinou od listopadu až do ledna.

Tradice podobná Krampusům je také v zemích Českých.

Perchta (nebo též Peruchta či Perechta) a Žber byly další z bytostí, které mohl člověk potkat během tradičního Adventu v Českých zemích. V některých oblastech chodily pouze na Štědrý den, v některých na Štědrý den a předvečer svátku svaté Lucie a jinde je mohl člověk potkat po celý Advent. Jednalo se o hrůzostrašná stvoření, která naháněla strach zejména dětem. Podle legend obcházela domácnosti a kontrolovala, jestli se děti postí a jsou hodné. Pokud ne, tak hrozila, že jim rozpářou břicho velkým nožem a pak ho vycpou koudelí. Perchta měla podobu stařeny se zvláštní strašidelnou maskou krabicovitého tvaru na obličeji. V ruce držela veliký nůž. Žber byl zase celý pokrytý koudelí, v ruce držel nůž a na hlavě měl nasazené dřevěné vědro. Je však třeba říci, že Žber byl tradicí spíše lokální, neboť chodil především v moravském Kojetíně a jeho okolí..

Přiložená ilustrace Perchty pochází z časopisu Český lid z konce 19. století 

zdroj: https://www.facebook.com/slovane/
České Budějovice 2020

Komentáře jsou uzavřeny.

  • Video

    Krampus Vodňany